fbpx Publication of the team of prof. Igor Konieczny in PNAS | Intercollegiate Faculty of Biotechnology UG&MUG

Publication of the team of prof. Igor Konieczny in PNAS

The team of prof. Igor Konieczny published new publication in the prestigious journal Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America (PNAS.)

Wawrzycka Aleksandra, Gross Marta, Wasążnik Anna, Konieczny Igor. Plasmid replication initiator interactions with origin 13-mers and polymerase subunits contribute to strand-specific replisome assembly. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America 2015, 112(31): E4188-E4196 doi: 10.1073/pnas.1504926112.

Last modified by: Katarzyna Maczyszyn
Created by: Katarzyna Maczyszyn